Tasarım Tescil

Tasarım Tescili

Tasarım tescili bir ürünün görsel ve estetik özelliklerinin koruma altına alınması işlemidir. Tasarım sahiplerine verilen bu hukuki hakla birlikte, tasarımın aynı zamanda korunması sağlanır. Tasarım tescilinin diğer tescil türlerinden farkı, ürünlerin işlevselliği ile değil tamamen görsel özellikleri ile ilgilenir. Bir ürünün işlevsel ve sanayiye uygulanabilir olması durumunda tasarım tescil değil patent alma işlemleri yapılmaktadır. Tasarım tescil işlemleri, tasarım sahibine büyük avantajlar sağladığı için, bu süreçle ilgili olarak daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Tasarım Tescili Nedir?

Tasarım tescil nedir ve nasıl yapılır sorularına yanıt vererek başlamak istiyoruz. Tasarım tescili, ürünlerin dış görünüşü ve estetik özelliklerini koruma altına almaya yönelik olarak, devlet tarafından sağlanan hukuki bir haktır. Bu şekilde tasarımın farklı firmalar ya da kişiler tarafından izinsiz bir şekilde kullanılması engellenir. Tasarım tescil işlemleri ile birlikte, tasarım sahiplerine belirli bir süre için koruma hakkı verilmektedir. Birçok ülkede var olan ve uluslararası olarak da elde edilen tasarım hakkı son derece önemli ve tasarımcısını olumlu etkileyen bir hukuki haktır.

ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİL

Tasarım Tescili Neden Önemlidir?

Tasarım tescil işlemi yaptırmak, daha önce de bahsettiğimiz gibi son derece önemli hukuki bir süreçtir. Bu tescile sahip olan, hak sahipleri için birçok önemli avantaj söz konusudur. Bunların bazıları ve tescil ettirmenin neden önemli olduğu aşağıdaki gibidir.

 • Tescilli bir tasarıma sahip olmak, her zaman için sizlere rekabet avantajı sağlamaktadır. Şirketler ve farklı kişilerin tasarımınızı kullanmasını engelleyerek rekabet avantajı elde edebilirsiniz.
 • Tasarım yaptığınızda ona bir emek ve zaman harcarsınız. Doğal olarak bunun karşılığında da hukuki bir koruma hakkına sahip olmanız gerekir. İşte tasarım tescili sizlere tam olarak bu hukuki koruma hakkını sağlamaktadır.
 • Tasarım tescili ile birlikte markanız için daha fazla yatırımcı çekebilir ve yeni tasarımlar oluşturabilmeniz için gerekli olan teşviklere sahip olabilirsiniz.
 • Markanızın değerini artırmak istiyorsanız, mutlaka tasarımlarınız için tescil almanız gerekir.
 • Tasarımınız için ancak tescil aldığınızda, lisanslama ve ticarileştirme imkanı elde edebilirsiniz. Böylece tasarımınızdan aynı zamanda lisanslama kazancı da elde edebilirsiniz.
 • Tasarım tescili ile birlikte, tüketicilerin markanıza olan güvenini artırırsınız. Sizleri tercih etme oranı da doğal olarak artacaktır.
 • Tasarım tescili ile birlikte aynı zamanda haksız rekabette önlenmiş olur. Bu yüzden de tasarımların mutlaka tescil edilmesi gerekir.
 • Ancak tasarım tescili ile birlikte, tasarımınız için hukuki koruma olanakları elde edebilirsiniz.

Tasarım Tescili Başvuru Süreci

Tasarım tescili başvuru süreci, genellikle ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilen ancak temelde benzer adımları içeren bir prosedürdür. İşte genel bir tasarım tescili başvuru sürecinin ana hatları aşağıda belirtilen şekildedir.

BAŞVURU SÜRECİ

Tasarım tescili başvuru süreci, genellikle ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilen ancak temelde benzer adımları içeren bir prosedürdür. İşte genel bir tasarım tescili başvuru sürecinin ana hatları;

 • Ön Araştırma ve Hazırlık

  Tasarım tescili öncesinde mutlaka ön araştırma ve hazırlık yapmanız gerekir. Tasarımın başka ürünlerle benzerlik gösterip göstermediği gibi unsurlar araştırılır. Daha sonrasında da tasarımın detayları ile birlikte başvuru için hazırlık yapılır.

 • Yetkili Patent Ofisi Seçimi

  Tasarım tescil işlemleri için ofis seçiminde bulunulması gerekir. Tasarım ofisi olarak görev alan ve sizlere yardımcı olacak olan bu kişilerle birlikte tasarımlarınız için başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Başvuru Formunun Doldurulması

  Tercih ettiğiniz tasarım ofislerinden sizlere başvuru formu verilmektedir. Bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız ve tasarım detaylarını forma eklemeniz gerekir. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekir

 • Resmi Çizimlerin ve Açıklamaların Eklenmesi

  Başvuru belgeleriniz arasında mutlaka tasarımın resmi çizimleri ve açıklamaların eklenmesi gerekir. Tasarımın özellikleri, hangi amaçla ve ürünler üzerinde kullanılabileceği gibi bilgiler yer alır.

 • Başvuru Ücreti Ödenmesi

  Tasarım tescil sürecinde sizlerden belirli bir ücret talep edilir. Bu ücretin ödenmesi ile birlikte başvurunuz kabul edilir.

 • İnceleme Süreci

  Başvurunun yetkililere teslim edilmesi sonrasında inceleme süreci başlamaktadır. İnceleme sürecinde, eksik olup olmadığı, tasarımın benzersizliği incelenir ve sizlere geri dönüş yapılır.

 • Tescil ve Belgelerin Verilmesi

  Başvuru sonucunda tescil belgelerinin verilmesine karar verilir. Böylece sizler için tasarım koruma süreci de başlamış olur.

Detaylı Bilgi İçin

TASARIM TESCİL AVANTAJLARI

Tasarım Tescilinin Avantajları Nelerdir?

Tasarım tescili avantajları saymakla bitmez diyebiliriz. Sonuç olarak bir tasarımın koruma altına alınması ve sahibinin kim olduğunun belirlenmesi işlemidir. Bu işlemle birlikte elde edilen avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Tasarım tescili ile birlikte tasarım sahibi, tasarımları için hukuki koruma elde eder.
 • Tasarım tescili ile birlikte aynı zamanda rekabet avantajı elde edilir.
 • Tasarımlarınızın izinsiz kullanımı da engellenir.
 • Tasarımınızı tescillendirdiğinizde, marka değerini de artırırsınız.
 • Tasarımlarınızı istediğiniz gibi ticarileştirme olanağı elde edebilirsiniz.
 • Tasarımlarınızın başkaları tarafından kullanılması ve haksız rekabet sağlanması engellenir.
 • Tescilli tasarımlarınız ile birlikte yatırımlarınız korunur ve daha fazla yatırım elde edebilirsiniz.
 • Tüketiciler sizlere daha fazla güveneceği için doğal olarak satışlarınız ve ticari olarak büyümeniz artacaktır.
 • Tasarım tescili ile birlikte aynı zamanda ihracat avantajları da elde edilmektedir.

Tasarımlarınız için tescil aldığınızda daha birçok önemli avantaj elde edebilirsiniz. Markanız ve tasarımınız için vermiş olduğunuz emek, bu şekilde sizlere olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Merak Edilenler

Tasarım ve Patent Arasındaki Fark Nedir?

Tasarım genel olarak ürünlerin dış görünüşüyle ilgili iken patent ise çok daha geniş bir kapsama sahiptir. Ürünün işlevselliği ve üretimine ilişkin yöntemleri barındırır.

Hangi Tür Tasarımlar Tescil Edilebilir?

Dış görüntüsü ve estetik unsurları barındıran her ürün için tasarım tescilinde bulunur. Sıklıkla mobilya, ambalaj, giyim ve endüstriyel ürünler için tasarım tescilinde bulunulur.

Tasarım Tescili Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Tasarım tescili için başvuru sürecinde öncelikle ürünün resmi çizilir ve açıklamaları ile birlikte tasarım ofislerine başvurulur. Bu süreçte talep edilen tasarım tescil ücretinin de ödenmesi gerekir. Gerekli incelemelerin ardından, tasarım tescili sağlanmaktadır.

Tasarım Tescili Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Tasarım tescili başvurunuzun eksiksiz olması ve doğru olması unsurlarına bağlı olarak değişir. Ayrıca tasarım ofislerinin yoğunluğuna göre de yine süreç uzar ya da kısalabilir. Ortalama birkaç aydan 1 yıla kadar bu başvuru süreci tamamlanacaktır.

Tescil Edilen Tasarım Ne Kadar Süreyle Korunur?

Tasarım tescil işlemlerinde korunma süresi ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Ülkemizde bir tasarım tescili ile birlikte elde edilen koruma süresi 5 yıldır. Ayrıca her 5 yılda bir yenileme işlemi yapılarak toplamda 25 yıllık bir koruma sağlanır.

Tasarım Tescili İçin Maliyet Nedir?

Tasarım tescil sürecinde maliyetler, ülkelere ve tasarım ofislerine göre değişiklik göstermektedir. Başvuru ücretlerinin yanı sıra harç ödemesi ve ayrıca danışmanlık desteği alınması ile buna da ayrıca ödeme yapılır. Tüm bunların toplamı da doğal olarak tasarım tescil maliyetlerini oluşturmaktadır.

Ulusal ve Uluslararası Tasarım Tescili Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ulusal tasarım tescilinde, yalnızca o ülke sınırları dahilinde hukuki koruma sağlanır. Uluslararası tasarım tescil işleminde ise çok daha geniş bir hukuki koruma olanağı sağlanır.

Tasarım Tescili Yaptırmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tasarım tescili için başvuruda bulunmadan önce, benzer tasarımların olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu süreçte ayrıca hukuki ve danışmanlık desteği almak da yine tasarım sürecini olumlu etkilemektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Call Now Button