Tasarım Tescil Aşamaları

Tasarım Tescil Aşamaları

Tasarım tescil aşamaları ile birlikte, tasarımınızın kolayca tescillenmesini sağlayabilir ve tasarım haklarına sahip olabilirsiniz. Tasarım tescil sürecinde, sizlerden tamamlamanızı istedikleri belirli işlem adımları vardır. Bu işlem adımları ile birlikte, tasarım için gerekli tescil işlemi de yapılmaktadır. Bu süreçte neler yapmanız gerektiği ve nasıl tasarım tescili işlemleri tamamlamanız gerektiğini sizlere anlatmak ve bilgilendirmek istiyoruz.

Tasarım Tescil Nedir?

Tasarım tescili bir ürünün estetik ve görsel özelliklerinin, resmi olarak başvurulması ile birlikte kayıt edilme işlemidir. Bir tasarımın benzersiz olduğu ve başka kişiler tarafından kullanılmaması gerektiği için tasarım tescil işlemi yapılır. Patent ve tasarım ofislerine yapılan bu başvuru işlemleri ile birlikte tasarım tescili sağlanmaktadır. Tasarım tescil sürecinde, belirli yasal düzenlemelerin yapılması ve gerekli başvuruların tamamlanması gerekir. Ancak bu şekilde sorunsuz bir şekilde tasarım tescil işlemleri tamamlanabilmektedir.

TASARIM TESCİL UNSURLARI

Tasarım Tescil Unsurları Nelerdir?

Tasarım tescil unsurları olarak ifade edilebilecek son derece önemli ve tasarımların tescil edilmesini doğrudan etkileyen durumlar vardır. Bu unsurların neler olduğu ile ilgili bilgi verecek olursak:

 • Tasarımın belirgin olması gerekir.
 • Bir tasarımın tescil edilmesi için tasarım tescil başvurusunda bulunulması gerekir.
 • İnceleme sürecinde, eksiksiz geri dönüş alınması ve bu süreçte başarılı bir şekilde geçilmesi gerekir.
 • Tasarımın gerekli koşulları sağladığından emin olunması gerekir.
 • Tasarım ofisleri ile iş birliği içinde olmak ve onların talimatları doğrultusunda hareket edilmesi gerekir.

Tasarım Tescil Aşamaları Nelerdir?

Tasarım tescili aşamaları dikkatli ve özenli aşılması gereken adımlardır. Tasarım tescil işlemlerine başlarken, süreç sizlere biraz karmaşık görünebilir. Ancak bu durum asla gözünüzü korkutmamalıdır. Çünkü adım adım gittiğinizde, tasarımınız için tescil almamanız için hiçbir sebep yoktur. Bir tasarımın tescil aşamaları aşağıdaki gibidir.

TASARIM TESCİL AŞAMALARI

 • Ön Araştırma ve Hazırlık

  Tasarım tesciline öncelikli olarak ön araştırma ve hazırlıkla başlamanız gerekir. Öncelikle tasarımın benzerlik gösterdiği farklı tasarımlar olup olmadığına, gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığına dikkat etmeniz gerekir. Tasarımın benzersiz olduğundan emin olduktan sonra hazırlık aşamasına geçebilirsiniz.

  Tasarım tescil başvuru hazırlık aşamasında, tasarımın detaylı çiziminin yapılması, renk kodlarının belirlenmesi ve bunların belgelenmesi gibi işlemler yapılmaktadır.

  Yetkili Patent Ofisi Seçimi

  Tasarım tescil işlemleri için yetkili patent ve tasarım ofislerine başvurulması gerekir. Hangi ülkede tasarımın korunması isteniyorsa, o ülkede yetkili olan patent ofislerine bu işlemin yapılması gerekir.

  Başvuru Formunun Doldurulması

  Başvuru yapacağınız patent ofisini belirledikten sonra başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz olarak tamamlanması ve bu şekilde teslim edilmesinde fayda vardır. Başvuru formu üzerinde, başvuru sahibinin bilgileri, tasarım hakkında detaylar ve diğer bilgiler yer almaktadır.

  Resmi Çizimlerin ve Açıklamaların Eklenmesi

  Daha önce de bahsettiğimiz gibi mutlaka tasarımın çizimlerini yaptırmanız gerekir. Tasarımın detaylı çizimleri ile birlikte, ayrıca özellikleri ve detayları da yazılmalıdır. Bu şekilde hazırlanan belgeler de tasarım tescil başvurusunda yer almalıdır.

  Başvuru Ücreti Ödenmesi

  Tasarım tescil başvuru sürecinde sizlerden talep edilen ücreti ödemeniz gerekir. Patent ofislerinden ne kadar ve nereye ödeme yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

  İnceleme Süreci

  Başvurunuz patent ve tasarım ofisleri tarafından incelemeye alınır. Bu süreçte eksik veya hatalı belgeniz var ise sizlere uyarı gönderilir. Bu doğrultuda da eksiklerinizin giderilmesi istenir. Sizler eksiklerinizi giderdiğinizde de tekrar inceleme başlar.

  İtirazlar ve Düzeltmeler

  Tasarım tescil yayınlama süreci ile birlikte itiraz süreci de başlar. İtiraz eden firmalar ya da şahıslar olmazsa da tescil süreci devam eder.

  Tescil ve Belgelerin Verilmesi

  Başvurunun kabul edilmesi ve tescil verilmesi ile birlikte sizlere tasarım tescil belgesi verilir. Tasarım sahibi bu belge ile birlikte tasarımını başarılı bir şekilde koruma altına almış olur.

  Başvuru uygun bulunduğunda ve gerekli tüm şartlar yerine getirildiğinde, tasarım tescil belgesi verilir. Bu belge, tasarım sahibine tasarımını belirli bir süre boyunca kullanma hakkı tanır.

Detaylı Bilgi İçin

TASARIM TESCİL NEDEN GEREKLİDİR?

Tasarımlar İçin Tescil Neden Gereklidir?

Tasarım tescilinin amacı ya da bir tasarım için neden tescil alınması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Sizlere tasarımlarınız için neden tescil işlemleri yaptırmanız gerektiğine ilişkin bilgi vermek istiyoruz. Bu nedenlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Öncelikli olarak tasarımınız için hukuki desteğe sahip olursunuz. Böylece kimse sizden izinsiz tasarımınızı kullanamaz.
 • Rakip firmalarınıza karşı rekabet avantajı elde edersiniz ve bu da ticaret hayatınızda büyük avantaj sağlar.
 • Marka değerinizi bu şekilde fazlasıyla artırabilirsiniz.
 • Yatırım alabilir ve finansal destek sağlayabilirsiniz.
 • Tasarımınızı istediğiniz gibi lisanslama yapar ve ek gelir elde edebilirsiniz

Tasarımlarınızı tescil ettirmeniz için sizlere daha birçok neden sayabiliriz. Genel olarak bu işlemin sizlere hem maddi açıdan hem de prestij yönünden avantaj sağlayacağını ifade edebiliriz.

Tasarım Tescilinin Avantajları Nelerdir?

Tasarımın tescil edilmesi ile birlikte, tasarım sahipleri birçok önemli avantaj elde etmektedir. Sonuç olarak bir tasarımın kime ait olduğu ve kimler tarafından kullanılabileceği belirlenmektedir. Bu yüzden de doğal olarak tescil ettirmek büyük avantaj sağlamaktadır. Tasarım tescili ile birlikte tasarım sahiplerinin elde edeceği avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Tasarımları için hukuki koruma hakkına sahip olurlar. Böylece izinsiz bir şekilde tasarımın kullanılması ile tazminat hakkı elde ederler.
 • Rakiplerine karşı çok daha güçlü bir konumda olurlar. Tasarım tescili, kişilere rekabet avantajı sağlamaktadır.
 • Tescilli bir tasarıma sahip olan markanın değeri de artmaktadır. Ayrıca markanın tanınırlığı aynı şekilde artmaktadır.
 • Tasarım tescil işlemleri ile birlikte, tasarım sahipleri istedikleri gibi tasarımlarını lisanslama ve bu yolla gelir elde etme hakkına sahiptir.
 • Alınan tescil sayesinde, tasarımın izinsiz kullanımı da yine önlenmektedir.
 • Tasarım tescil işlemleri ile birlikte, markanın yatırımcı bulma olanağı da artış göstermektedir.

TASARIM TESCİL AVANTAJLARI

SIKÇA SORULAN SORULAR

Merak Edilenler

Tasarım tescili ne kadar sürer?

Tasarım tescili için başvuru ve inceleme süreçleri, tasarım ofislerinin yoğunluklarına göre değişmektedir. Genel olarak bu sürecin 5 ila 8 ay sonunda tamamlanabildiğini ifade edebiliriz.

Tescil belgesi ne zaman gelir?

Marka tescil işlemlerinin sonuçlanmasının ardından, yayınlanma sürecinde de herhangi bir itiraz söz konusu olmadığında, tescil ödemesi yapılır. Ödeme işlemi sonrasında da marka tescil belgesi alınmaktadır.

Tasarım tescil sorgulama nasıl yapılır?

Tasarım tescil sorgulama işlemlerinde başvurunun gerçekleştirildiği tasarım ofisleri aracılığıyla sorgulama yapılır. Sizlere başvuru sırasında bir çeşit numara verilecektir. Bu numara tasarımın başvurunuzun numarasıdır. Bu numarayla sorgulama yaparak, tasarım tescil başvurunuz ile ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

Tasarım tescil başvurusu nereye yapılır?

Tasarım tescil başvurusu bulunduğunuz ülkedeki tasarım ofislerine yapılmaktadır. Temelde başvurunun incelenmesi ve onaylanması Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Tasarım ofisleri de bu kuruma bağlı olarak başvuruları incelemektedir.

Uluslararası tasarım tescili nasıl yapılır?

Tasarım hakkınızı uluslararası düzeyde korumak istediğinizde, uluslararası tasarım tescil işlemi yaptırmanız gerekir. Bunun için de uluslararası tasarım tescil işlemlerini tamamlamanız gerekir.

Tasarım tescili iptal edilebilir mi?

Tasarım tescili tabi ki iptal ettirilebilir. Ancak bunun belirli süreçler ve koşullar gerektirdiğini ifade etmemiz gerekir. İptal işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için danışmanlık desteği alabilirsiniz

Call Now Button