Patent Yenileme

Patent Tescil Yenileme

Patent yenileme patent sahiplerinin belirli bir süre sonra yapması gereken hukuki işlemdir. Patent sahipleri, belirli bir buluş için başvuruda bulunur ve bu buluşun patentini alır. Böylece o buluşun hem hukuki hem de mali haklarına sahip olur. Ancak bu haklar sonsuza kadar patent sahiplerine verilmez. Belirli bir süre için geçerli olduğundan, bu sürenin sonunda patent sahiplerinin yenileme işlemi yapması gerekir. Yenileme işleminin nasıl yapılacağına dair sizlere bilgi vermek ve merak ettiğiniz soruların yanıtlamak istiyoruz.

Patent Yenileme Nedir?

Patent yenileme nedir ve hangi durumlarda bu işlemin yapılması gerekir bilgi vermek istiyoruz. Patent yenileme, daha önceden alınan bir patentin belirli bir süre sonra kullanımına devam edilmek üzere tekrar yenileme işlemi yapılmasıdır. Patent yenileme süreci temelde sahibi olduğunuz patent için tekrar patent ofisine başvurulması ve ödeme yapılmasını içermektedir. Bu işlemin yapılması ile yine hak sahipleri belirli bir süre için o buluş üzerinde hak sahibi olmaktadır. Buluş kullanıldığı sürece sürekli olarak patentin yenilenmesi gerekir.

PATENT SÜRELERİ

Patent Süresi Ne Kadardır?

Patent süresi ve yenileme ihtiyacı, patent sahiplerinin buluşlarını belirli bir süre boyunca koruma altına alabilmelerini sağlayan bir konudur. Öncelikli olarak standart bir patent kullanım süresi vardır. Bu kullanım süresi de standart olarak 20 yıldır. Patent hak sahipleri belirli bir süre patent kullanım hakkına sahiptir. Bu sürenin dolmasına yakın bir zamanda da başvuru yenileme için tekrardan başvuruda bulunulması gerekir.

Patent Yenileme Nedenleri

Patent yenileme nedenleri arasında sayabileceğimiz önemli ve etkili durumlar vardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi patent hakkı belirli bir süre için geçerlidir. Bu sürenin bitmesinde de doğal olarak yenileme ihtiyacı doğar. Genel olarak patent yenilemesi gerektiren durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Paten hakkı belirli bir süre için geçerlidir ve bu süre dolmadan hak sahipleri başvuruda bulunarak, patent hakkını yenilemelidir.
  • Patentin süresinin dolmasının ardından patent sahiplerinin hakları da bitmektedir. Böylece buluş kamuya açık hale gelecek ve herkes kullanabilecektir.
  • Patent süresi boyunca hak sahipleri o buluşun tekel hak sahibine sahiptir. Bu haklar ile birlikte ticari değerin korunması, başkalarının benzer buluşlar üretmesi engellenmektedir.
  • Patent sahipleri her zaman için daha fazla rekabet avantajına sahiptir. İş hayatında önemli bir avantaj olduğunu belirtmemiz gerekir.
  • Patent sahipleri, bunun için yatırım alır ve patent koruması devam ettiği sürece de yatırımlar devam edecektir. Patent koruması bittiğinde ise yatırım alma ihtimali düşeceği kişilere olumsuz geri dönüş olacaktır.

Patent genel olarak birçok önemli avantaj sağladığı için, patentin bitiş süresinde de doğal olarak yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Patent Yenileme Aşamaları

Patent tescil yenileme aşamaları olarak sizlere sayabileceğimiz son derece önemli ve etkili birçok adım vardır. Bu aşamaların neler olduğunu birlikte inceleyelim.

Yenileme Tarihlerini Takip Etme

Patent sahiplerinin yapması gereken en önemli işlem, yenileme tarihinin takip edilmesidir. Patent ofisi tarafından belirlenen bu tarihlerin mutlaka bilinmesi ve buna göre gerekli yenilemelerin yapılması gerekir.

Yenileme Ücretinin Belirlenmesi

Patent ofisi tarafından ayrıca patent yenileme ücreti belirlenir. Belirlenen ücret patentin türüne ve koruma süresine göre değişmektedir. Patent sahipleri, belirlenen ücreti ödemelidir.

Yenileme Başvurusu Formunu Doldurma

Patent sahipleri için ödeme sonrasında bir sonraki aşama yenileme başvuru formunun doldurulmasıdır. Formda, patent kimliği, yenileme tarihi, patent numarası, ödeme bilgileri yer almaktadır.

Gerekli Belgeleri Hazırlama

Patent ofisleri sizlerden bazı belgeler talep edecektir. Belirlenen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması ve patent ofislerine teslim edilmesi gerekir.

Ödeme Yapma

Patent ofisleri tarafından belirlenen ücretin ödemesi yapılır. Ödeme işlemi genellikle kredi kartı ya da banka havalesi ile gerçekleştirilir. Sizlere uygun ödeme yöntemleri, patent ofisleri tarafından gerçekleştirilecektir.

Başvuruyu Gönderme

Yenileme formu ve diğer gerekli belgeler, patent ofislerine gönderilmektedir. Başvuru sırasında talep edilen belgelerin eksiksiz ve doğru olması gerekir. Tüm bunlara dikkat edilerek, başvurunun tamamlanması gerekir.

Onay ve Belge Alımı

Patent ofisi, başvurunuzu değerlendirir ve uygun olması halinde de yenileme işlemini onaylar. Yenileme işlemi onaylandıktan sonra patent sahibi aynı şekilde haklarına kavuşur. Ayrıca yeniden patent sahiplerine tescil belgeleri verilmektedir.

PATENT YENİLEME

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yenileme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Patent yenileme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler vardır ve başvuru sahiplerinin de mutlaka bunları dikkate alması gerekir. Standart olarak patent yenileme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Patent sahipleri doğal olarak yenileme takip sürelerini dikkate almalıdır. Yenileme süresinin geçirilmesi durumunda bazı sorunlar olabileceği için, buna dikkat edilmesi gerekir.
  • Patent yenileme için talep edilen ücretin eksiksiz ve doğru zamanda ödenmesi gerekir. Ücretin zamanında ödenmemesi, patent tescilinin iptal edilmesine neden olabilir.
  • Yenileme başvurusu için doğru ve güncel bilgilerin kullanılmaması da yine sorun yaratacaktır. Yine bu duruma dikkat edilmesi ve mutlaka güncel, doğru bilgilerin yer alması gerekir.
  • Patent yenileme sürecinde alınan profesyonel destek, sizlere büyük avantaj sağlar. Bu yüzden de üzerinde durulması gereken en önemli konuların başında bu gelmektedir.

Patent Tescil Yenileme

PATENT YENİLEME DANIŞMANLIĞI

Yenileme Sürecinde Profesyonel Destek Almak

Patent yenileme danışmanlığı ile birlikte, bir patentin yenilenmesi çok daha kolaylaşmaktadır. Patent alırken nasıl, profesyonel destek almak sizlere yarar sağlayacak ise yenileme sürecinde de aynı şekilde profesyonel destek almanın yararlı olduğunu ifade edebiliriz. Sizler de patent yenileme sürecinde sorun yaşamadan, kısa sürede bu işlemi tamamlamak istiyorsanız, profesyonel olarak hizmet veren firmalardan bu konuda gerekli desteği alabilirsiniz.

Patent Yenileme Fiyatları

Yenileme fiyatları belirlenirken birçok etmen dikkate alındığı için sizlere net bilgi veremiyoruz. Ancak bu konuda çok fazla bir maliyetin söz konusu olmadığını ifade edebiliriz. Patentin yenilenme sürecinde danışmanlık hizmeti alınması ile birlikte ücret tabi ki artacaktır. Ancak alınacak danışmanlık desteği ile birlikte yenileme işlemi de kolaylaşacaktır.

Merak Edilenler

Uluslararası patent yenileme işlemi nasıl yapılır?

Uluslararası patent yenileme işleminde, uluslararası patent başvuru işlemlerinde olduğu gibi patent ofisleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Ulusal patent yenileme işlemlerinden pek fazla farkı yoktur.

Patent ne kadar süreyle geçerlidir?

Patent geçerlilik süresi genel olarak 20 yıldır. Farklı patent türlerine göre bu süre değişebilmektedir. Ancak standart patentler için sürenin 20 yıl olduğunu belirtebiliriz.

Patentin süresi dolarsa ne olur?

Patent süresi dolduğunda ve patent sahibi yenileme işlemi yapmadığında, buluş üzerindeki tüm haklarını kaybeder. Böylece buluşu herkes kullanabilir hale gelir.

Patent süresi dolduktan sonra ne yapabilirim?

Patent süresi dolduktan sonra değil dolmasına yakın bir zaman kala mutlaka yenileme için başvuruda bulunmanız gerekir. Eğer başvuru süresini kaçırırsanız ve buluş herkese açık hale gelmiş ise bu durumda süreç sizin için çok daha zor olacaktır. Bu süreçte özellikle hukuki destek almanız gerekecektir.

Patent yenileme süreci ne kadar sürer?

Patent yenileme süreci ilk patent başvurusundan çok daha kısa bir sürede sonuçlanır. Çünkü zaten daha önce incelemeler yapılmış ve o buluşun patent için gerekli koşulları sağladığına kanaat getirilmiştir. Bu yüzden de birkaç hafta içerisinde yenileme işlemi tamamlanacaktır.

Patent yenileme kaç kez yapılabilir?

Patent yenileme işlemi, patent sahibi işlemi tekrar ettirdiği sürece devam eder. Sadece unutulmaması gereken patent yenileme süresinin geçilmemesidir.

Patent yenileme sürecinde kaç gün önce başvurmalıyım?

Patent yenileme sürecine, başvurunun bitmesine kaç gün kala başlanması gerektiği de yine önemlidir. Bu konuda en net bilgi için patent ofislerine başvurmanız daha iyi olacaktır. Sizlere konuya ilişkin olarak detaylı bilgi verilecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Call Now Button