Patent İçin Gerekli Evraklar

Patent Tescil İçin Gerekli Evraklar

Patent için gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalı ve yetkili patent ofislerine teslim edilmelidir. Gerekli evraklar, buluşun patent alma sürecinde çok önemlidir ve bu yüzden de dikkat gerektirir. Bu süreçte özellikle evrakların neler olduğu kadar, hangi unsurları barındırması gerektiği ve nasıl temin edileceği gibi konular da önemlidir. Patent almak isteyen kişiler için, patent alım sürecinde gerekli olan evraklar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Patent İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Patent için gerekli evraklar sorusuna yanıt vererek başlamamız gerekiyor. Patent başvurusu yapmak isteyen kişilerden talep edilen son derece önemli belge ve evraklar vardır. Temel olarak talep edilen evrak ve belgeler aşağıdaki gibidir.

Başvuru Formu

Patent ofisleri öncelikle sizlere doldurmanız için bir başvuru formu verecektir. Bu başvuru formunda patente ve size ilişkin olarak bazı bilgiler yer almaktadır. Tüm bunları eksiksiz ve en önemlisi de doğru bir şekilde doldurmanız gerekir.

Buluşun Tanımı ve Açıklaması

Başvuru formunun yanında buluşun tanımını ve açıklamasını içeren bir belge de eklemek zorundadır. Bu belgede buluşun nasıl çalıştığı, teknik detayları ve en önemlisi de benzersizliğini kanıtlayan ifadeler yer almalıdır. Ne kadar çok detaylandırır ve buluşunuzu açıklarsanız,

Patent Talep Metni

Başvurunun koruma altına alınabilmesi için patent tescili gerekir. Patent tescili için de buluş sahibinin patent talep metni yazması gerekir. Patent ofisine yazılacak olan talep metninde, buluşun hangi teknik özelliklere sahip olduğu gibi detaylar yer almaktadır.

Patent İnceleme Ücreti ve Harçları

Patent başvurusu yapılırken, başvuru sahiplerinden talep edilen belirli ücretler vardır. Bu ücret ve harçların ödenmesi ve ödeme belgelerinin de mutlaka teslim edilmesi gerekir. Ödenen ücret temel olarak patent başvurusunun incelenmesi için yapılan bir ödemedir.

Varyant ve İkinci Patent Talepleri (Opsiyonel)

Eğer patentini almak istediğiniz buluşun farklı varyantları ya da ek özellikleri var ise ikinci bir patent talep metni oluşturmanız gerekir. Böylece buluşun daha geniş bir koruma kapsamasına sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Buluşun Resimleri ve Şemaları

Buluşun çok daha iyi anlaşılması için çizimler, resimler ve şemalar içeren belgeler hazırlanır. Bunlar sayesinde de buluşun yapısının ve işleyişinin anlaşılması sağlanır.

Patent Başvuru Sahibinin Kimliğini Doğrulayan Belgeler

Sadece buluşa ilişkin değil aynı zamanda patent başvurusu yapan kişiye ilişkin olarak da belgeler gereklidir. Başvuru sahibinin kimlik kartı, pasaportu ya da kimliğini belirleyen diğer belgeler olabilir.

Patent Başvuru Forumunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

Patent başvuru formu patent başvurularında sunulması gereken en önemli belgedir. Bu belge üzerinde yer alması gereken de önemli bilgiler vardır. Tüm bunların eksiksiz ve en önemlisi de doğru olması gerekir. Genel olarak belgede yer alması gereken bilgiler şöyledir.

 • Başvuru sahibinin adı, soyadı, adresi, iletişim bilgileri ve varsa şirket bilgileri
 • İcadın detaylı bir açıklaması
 • İcadın hangi alanlarda ve konularda korunmasının talep edildiği metin
 • İcadın detaylı çizimleri
 • İcat ile benzer detaylar içeren diğer patentler ile ilgili belgeler
 • İcat sahibinin beyanları
 • İcadın ticari kullanım alanına ilişkin bilgiler

Patent başvuru formunda yukarıda belirttiğimiz unsurlara ek olarak farklı bilgiler de yer alabilir. Tüm bunları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız ve sizlerden talep edilen belgelerle birlikte patent ofisine teslim etmeniz gerekir.

Patent Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nasıl Toplanır?

Patent başvurusu için gerekli evrakları toplamak, sürecin başarılı ve düzenli bir şekilde ilerlemesi için önemlidir. İşte genel olarak patent başvurusu için gerekli evraklar ve bu evrakları toplamanın adımları.

 • Öncelikli olarak icadın detaylarının yer aldığı bir belge hazırlamanız gerekir. Belgede icadın ne olduğu, teknik özellikleri ve nasıl çalıştığı ile ilgili detaylar yer almalıdır.
 • Patent başvuru formu, patent ofislerinden temin edilmeli ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Patent talep metni ve çizimleri için profesyonel destek alabilirsiniz.
 • Sizlerden talep edilen kimlik bilgilerinizi, vekaletname gibi unsurları da kolay bir biçimde temin edebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz şekilde, patent başvurusu için gerekli olan belgeleri toplayabilirsiniz. Bu süreçte alacağınız patent danışmanlığı ile birlikte, belgeleri kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

PATENT BAŞVURU

BAŞVURU AŞAMASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Patent başvurusu sürecinde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Bu süreç oldukça teknik ve hukuki detaylar içerdiği için, başvurucuların doğru adımları atması ve gereken bilgi ve belgeleri eksiksiz bir şekilde sunması önemlidir. Patent başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Öncelikli olarak icadın detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Özellikle icatlarla benzerlik olup olmadığına, icadın talep edilen koşulları sağlayıp sağlamadığına dikkat edilmelidir.
 • Buluşa ilişkin olarak mutlaka detaylı teknik çizimlere yer verilmelidir. Bu çizimler sayesinde buluşunuzu daha iyi yansıtmanız mümkün olacaktır.
 • Patent talep metnini doldururken, eksiksiz ve doğru bilgiler vermeniz gerekir. Eksik ya da hatalı bilgiler, patent başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.
 • Buluşunuz için mutlaka doğru kategoriyi seçmeniz gerekir.
 • Başvuru sürecinde mutlaka bu alanda uzman kişilerden destek almanız gerekir. Alanında uzman kişilerle birlikte çalışmak, patent başvuru sürecini sizler için kolay ve sorunsuz ilerlemesi ile ilgili yardımcı olunacaktır.

Detaylı Bilgi İçin

SIKÇA SORULAN SORULAR

Merak Edilenler

Başvuru Süreci Ne Kadar Sürer?

Başvuru süreci buluşun türüne, başvuru sahibinin belgeleri eksiksiz olarak teslim etmesine ve itiraz durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Sürecin kısalması ve çok daha kolay tamamlanması için profesyonel destek alabilirsiniz.

Başvurunun Kabul Edilip Edilmeyeceği Nasıl Belirlenir?

Patent başvurunuzun kabul edilip edilmemesi, pek çok kritere göre değişmektedir. Benzersiz olması, gerekli koşulları sağlaması ve başvuru sürecinin doğru yönetilmesi ile birlikte başvurunun reddedilmesine yönelik sebepler de ortadan kalkacaktır.

Harçlar ve Ücretler Ne Kadar?

Patent başvurusu sırasında sizlerden belirli bir ücret talep edildiğinden bahsetmiştik. Ödenmesi gereken ücret, başvurulan ülkeye ve o ülkenin patent ofislerine göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için, patent ofisleri ya da danışmanlık firmaları ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Başvurumu Nasıl Takip Edebilirim?

Patent başvurusunda bulunduğunuzda, sonucun takibin yapmak için online sistemleri kullanabilirsiniz. Patent ofislerinin resmi web siteleri üzerinden online kontrol sağlayabilirsiniz.

Başvurum Reddedilirse Ne Yapabilirim?

Başvurunuzun reddedilmesi durumunda, itirazda bulunabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle neden reddedildiğini öğrenmeniz gerekir. Reddedilme nedenini öğrendikten sonra da gerekli düzenlemeleri yaparak tekrar başvuruda bulunabilirsiniz.

Call Now Button