Uluslararası Marka Tescil

Yurtdışı Marka Tescil

Yurtdışı marka tescil işlemleri bir markanın belirli ülkelerde ve bölgelerde markanın temsil edilmesi için yapılan tescil işlemidir. Markanın farklı ülkelerde yasal olarak temsil edilmesini sağlayan önemli bir ayrıcalıktır. Marka tescil işlemleri zaten genel olarak, marka sahiplerine yasal olarak ciddi haklar tanımaktadır. Ulusal marka tescil işlemlerinden farkı ise, tescilin yurt dışında yani uluslararası alanlarda geçerlilik sağlamasıdır. Yurt dışı marka tescil işlemlerinde, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve sürecin nasıl yönetileceği ile ilgili bilgi vermek istiyoruz.

Yurtdışı Marka Tescil Neden Yapılır?

Yurt dışı marka tescili markaların belirli bölge ve ülkelerde markaların korunması için yapılır. Bu işlemin yapılmasında belirli nedenler vardır. Yaygın olarak yurt dışı marka tescil nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Markanın yurt dışında daha doğrusu uluslararası düzeyde korunmasını sağladığı için, marka sahipleri bu tescil işlemini yapar.
 • Tescil edilen bir marka uluslararası alanlarda daha fazla prestije sahip olur.
 • Sahip olunan tescil ile birlikte firma için rekabet avantajı sağlanır.
 • Yurt dışı marka tescili sayesinde markanın küresel pazarlara girmesi sağlanır. Markanın tescil edildiği ülkelerde çok daha güçlü olması sağlanır.
 • Yurt dışı marka tescili sayesinde, markanın taklit edilmesi ya da kopyalanması engellenir.
 • Yurt dışı tescili bulunan markalar, Francis’e ve lisans alma konusunda çok daha avantajlıdır

YURTDIŞI MARKA TESCİL

Yurtdışı Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Yurt dışı marka tescil işlemi yapılmak istendiğinde, ulusal marka tescilinde olduğu gibi ilke olarak marka araştırması yapılır. Marka araştırması sonrasında da istenen belgelerle birlikte marka ofislerine başvuruda bulunulması gerekir. Hangi ülke için başvuruda bulunacaksanız bu ülkenin ayrıca protokollerine uymanız gerekir. Ayrıca bilmeniz gerekenler ve detaylarla ilgili olarak sizlere danışmanlık hizmeti verilecektir. Böylece sorunsuz bir şekilde başvuruda bulunmanız sağlanacaktır.

Yurtdışı Marka Tescili İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yurtdışı marka tescil için gerekli belgeler mutlaka eksiksiz olarak tamamlanmalı ve marka ofislerine teslim edilmelidir. Ülkelere göre belgelerin neler oldukları değişse de standart olarak istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Marka için başvuru formu (marka ofisleri tarafından sağlanır)
 • Markanın temsiline ilişkin bir örnek olması gerekir. Bu örnek sıklıkla markanın logosunu barındırmaktadır.
 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi gerekir.
 • Eğer başvuru işlemi bir vekil aracılığıyla yapılacak ise vekaletname gerekir.
 • Markanın hangi Nice Sınıflarına ait olduğuna ilişkin liste sunulmalıdır.
 • Marka tescil başvurusu için ücret ödenmesi gerekir. Başvuru sırasında da bu ödeme belgesinin ya da makbuzun sunulması gerekir.
 • Başvuru sahibinin ya da şirket yetkilisinin imzalı onay belgesi gerekir.

Nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim.

Yurtdışı Marka Tescili Şartları Nelerdir?

Yurt dışı marka tescili şartları vardır ve ancak bu şartları yerine getiren temsilciler tescil alabilir. Her ne kadar ülkeye göre bu şartlar değişse de ortalama şartlar vardır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

Benzersiz ve Ayırt Edilebilir Olma:

Marka tescili için her zaman markanın benzersiz ve ayırt edilebilir olması gerekir. Böylece markanın diğer markalardan ayırt edilmesi sağlanır.

Genel Kamu Düzenine Aykırı Olmama

Seçilen markanın genel kamu düzenine aykırı olmaması gerekir. Aşağılayıcı, yasadışı ya da ırkçı söylemler içerek markalar tescil edilmez.

Nice Sınıflarına Uygunluk

Tescil edilecek olan markanın aynı zamanda Nice Sınıflarına uygun olması gerekir. Bu standart bir sınıflandırmadır ve marka tescilinde önemli bir yere sahiptir.

Tescil Edilmemiş veya Benzer Markalarla Çatışmama

Daha öncesinde tescil edilen markalar ile benzerlik veya da çatışma olmaması gerekir. Başka markalar ile benzerliği olan markaların tescil başvuruları reddedilmektedir.

Hukuki temsil ve Yetki (Opsiyonel):

Başvuru sürecinde herhangi profesyonel bir destek alacaksanız, buna ilişkin olarak da belgeleri sunmanız gerekir.

Başvuru Ücretinin Ödenmesi:

Marka tescil başvurusu sırasında sizlerden talep edilen ücretler vardır. Bu ücretlerin ödenmesi ve ödendiğine ilişkin olarak da belgelerin bulundurulması gerekir.

Yasal Dilde Başvuru Yapılması

Başvuru sahipleri mutlaka yasal dilde başvuru yapmalıdır. Hangi ülke için başvuru yapılacak ise o ülkenin resmi dilinde başvuru yapılması gerekir.

Yurtdışı Marka Tescili Şartları

DİKKAT EDİLMESİ GEREKE HUSULAR

Yurtdışı Marka Tescili Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Yurtdışı marka tescili süreci tamamlanırken, kişilerin bazı unsurlara dikkat etmesi gerekir. Bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıdaki gibidir.

 • Başvuruda bulunacak olan kişinin öncelikle marka araştırması yapması gerekir. Markanın benzer ya da aynı olması halinde başvuru reddedilir.
 • Ürün ve hizmetler için doğru sınıflandırmanın seçilmesi gerekir. Nice Sınıflarının doğru seçilmesi ve başvurunun ona göre yapılması gerekir.
 • Bu süreçte alınacak olan hukuki danışmanlık hizmetleri ile birlikte başvuru süreci çok daha etkili bir şekilde tamamlanabilir.
 • Başvuru yapılacak olan ülkenin mutlaka belirlenmesi ve o ülkenin prosedürlerine göre işlem yapılması gerekir.
 • Her ülkede yapılan marka tescil süreçlerinde farklı inceleme prosedürleri ve itiraz süreçleri olabilir. Bu tarz süreçlere uyum sağlanması ve olası itirazlar için hazırlıklı olunmalıdır.
 • Marka tescil işlemlerimde belirlenen ücretin öğrenilmesi ve ödeme yapılması gerekir.
 • Yasal takibin yapılması ve sonrasında olası güncellemelerin de yine takip edilmesi gerekir.

Yurtdışı Marka Tescili Danışmanlığı

Yurt dışı marka tescili danışmanlığı yurt dışında temsil edilmek üzere bir markanın tescil edilme sürecinde sizlere sağlanan profesyonel destektir. Bu destekle birlikte, markanın kolaylıkla tescil alması ve başvuru sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiği öğrenilir. Danışmanlık hizmeti almanın son derece önemli ve gerekli olduğunu belirtmemiz gerekir. Marka tescil işlemlerinde, gerekli hukuki bilgilerin elde edilmesi bu şekilde sağlanmaktadır.

Yurtdışı Marka Tescil Fiyatları

Yurt dışı marka tescil fiyatları hangi ülke için bu işlemin yapılacağına göre değişiklik gösterir. Ayrıca danışmanlık hizmeti alınacaksa da yine fiyatlandırma ona göre değişmektedir. Genel olarak marka tescil işlemlerinde çok yüksek bir fiyatlandırma söz konusu değildir. Zaten alınacak olan tescilin markanıza sağlayacağı avantajları düşündüğünüzde, ödeyeceğiniz ücret oldukça önemsizdir.

Detaylı Bilgi İçi Hemen

Sıkça Soruların Sorular

Sıkça Soruların Sorular

Yurt dışında marka tescili neden önemli?

Yurt dışında marka tescil işlemleri, markaların uluslararası alanlarda korunmasını sağlar. Markanın tanınırlığı ve prestiji artmakta ve hizmet güvenilirliği de aynı şekilde artmaktadır.

Hangi ülkelerde marka tescili yaptırmalıyım?

Marka tescili için hangi ülkelerin tercih edilmesi gerektiği, hangi ülkelerde markanın temsil edilmesi gerektiğine göre belirlenir. Tercih edilen ülkenin yanı sıra faaliyet gösterilecek olan sektöre göre de yine hangi ülkelerde marka tescili yapılacağı belirlenmektedir.

Marka tescili ne kadar sürer?

Yurt dışı marka tescil işlemleri, işlemin yapılacağı ülkeye göre değişmektedir. Ortalama tescil başvuru, inceleme ve itiraz gibi süreçler birkaç aydan bir yıla kadar sürebilir. Süreç marka ofislerinin yoğunluğuna ve başvuru türlerine göre de değişebilmektedir.

Marka tescili için uluslararası bir sistem var mıdır?

Marka tescilinde Madrid Protokolü ve Madrid Anlaşması gibi uluslararası marka tescil sistemleri vardır. Yurt dışı marka tescil işlemlerinde de bu sistemlere uyulması gerekebilir

Call Now Button