Marka Tescil Gerekli Evraklar

Marka Tescil Gerekli Evraklar

Marka tescil gerekli evraklar başvuru sahipleri tarafından mutlaka bilinmeli ve üzerinde durulmalıdır. Sonuç olarak başvuruların olumlu sonuçlanması ve sizlere zaman kaybı yaşatmaması, biraz da gerekli evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesine bağlıdır. Marka tescil başvurusunda bulunacak olan kişiler için gerekli bilgileri vermek ve marka tescil sürecinin çok daha başarılı bir şekilde tamamlanması ile ilgili olarak sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Marka Tescil Gerekli Evraklar Nelerdir?

Marka tescil gerekli belgeler ve evraklar öncelikle ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanında standart olarak talep edilen evraklar da vardır. Sizlere her ülkede neredeyse marka tescil başvurusunda talep edilen evraklar aşağıdaki gibidir:

GEREKLİ EVRAKLAR

Marka Tescil Başvuru Formu

Marka tescili için en önemli evraklardan biri kesinlikle başvuru formudur. Marka tescili için başvuruda bulunacak olan marka sahipleri ve kuruluşlar, markaya ilişkin bilgilerin yer aldığı başvuru formunu teslim etmek zorundadır. Bu başvuru formunda hem markanın bilgileri hem de başvuru sahibinin bilgileri yer almaktadır.

Marka İsmi ve Logosu

Marka tescil başvuru sürecinde ayrıca markanın ismi ve logosu da belge olarak eklenmek zorundadır. Böylece başvuru sahiplerinin markasını nasıl kullanacağını planladığı da görülür.

Nice Sınıfları Seçimi ve Açıklamalar

Başvuru sahipleri, marka tescili için sınıflandırma seçmeli ve başvurusunda da bunu açıkça belirtmelidir. Aynı zamanda açıklamasına da hangi sınıfta yer aldığını belirtmek zorundadır.

Marka Tescil Ücreti Makbuzu veya Ödeme Belgesi

Marka tescil başvurusu sırasında sizlerden ücret talep edilecektir. Talep edilecek olan ücretin ödenmesi ve buna ilişkin olarak da dekontun mutlaka başvuru belgelerine eklenmesi gerekir.

Vekaletname (Opsiyonel)

Başvuru sahipleri eğer marka tescili almak için avukat ya da farklı bir yetkiliden yardım alıyorsa buna ilişkin olarak da vekaletnamenin eklenmesi gerekir.

Marka Araştırma Raporu (Opsiyonel)

Marka sahibi, markasının daha önceden kullanılmadığını ve benzersiz olduğunu kanıtlamak için marka araştırması raporu da çıkartabilir. Bu başvurunun incelenmesi ve onaylanması sürecinde son derece önemli olacaktır. Marka ofisleri için ayrıca inceleme süreci de çok daha hızlı olacaktır.

Önceki Tescil Belgeleri (Opsiyonel)

Eğer marka başvuru sahibi daha önceden herhangi bir marka tescilini almış ise onun da belgesini ekleyebilir. Daha önceden bir marka tescilinde bulunmuş olmak ve buna sahip olmak, son derece önemli bir avantajdır.

Tescil Edilecek Markanın Kullanıldığına Dair Kanıtlar (Opsiyonel)

Tescil edilmek istenen markanın gerçekten kullanılıp kullanılmadığına ilişkin olarak kanıtlar da talep edilebilir. Eğer talep edilmezse bile sizler bu belgeyi ekleyerek, marka ofislerini daha fazla etkileyebilirsiniz.

Başvuru Evrakları Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Marka tescil başvuru evrak ve belgeleri hazırlanırken, dikkat edilmesi gereken oldukça önemli unsurlar vardır. Sonuç olarak bu süreçte yapılan her hata sizlere zaman ve para kaybı olarak geri dönecektir. Böyle bir durumun söz konusu olmasını istemiyorsanız, başvuru sırasında sizlerden talep edilen belgeleri hazırlarken aşağıda yer alan unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

  • Marka isim seçimi konusunda çok dikkatli olmanız gerekir. Özellikle yer aldığınız sektöre uygun olması, tescil için uygun görülmeyen ifadeleri içermemesi gibi unsurları göz almanız ve buna göre belgeleri hazırlamanız gerekir.
  • Markanızın nice sınıflandırmasını doğru seçmeniz ve belgelerde de doğru şekilde ifade etmeniz gerekir. Yasal mevzuata uygun olması çok önemlidir.
  • Markanızın logo tasarımı var ise mutlaka bu tasarımı da başvuruya eklemeniz gerekir. Tabi logo tasarımızın yine uygun ve ayırt edici olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Marka başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalı, bilgiler kesinlikle yanlış veya da eksik olmamalıdır. Aksi halde başvurunuzun reddedilmesi durumu söz konusu olabilir.
  • Başvuru için istenen belgelerin tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Bu belgeler arasında kimlik belgesi fotokopisi, ticaret unvanı belgesi, logo veya tasarımın yüksek çözünürlüklü versiyonu gibi belgeler bulunabilir.
  • Başvuru ücretleri ve diğer masrafların zamanında ve doğru bir şekilde ödenmesi önemlidir. Ödeme işlemleri sırasında resmi kanalları kullanmak ve güvenli ödeme yöntemlerini tercih etmek önemlidir.
  • Başvuru formu ve diğer belgelerdeki imzaların doğru ve geçerli olduğundan emin olunmalıdır. İmzaların yetkisiz kişilerce kullanılmasını önlemek için dikkatli olunmalıdır.

Marka tescil sürecinde talep edilen evrakların ve belgelerin hem eksiksiz hem de güvenilir şekilde hazırlanması en önemli koşuldur. Bu süreçte hataya düşmemek adına hukuki alanda danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Marka ve patent ofisleriyle de ayrıca görüşme sağlayabilirsiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKELNLER

Başvuru Formunda Yer Alması Gereken Bilgiler

Marka tescil başvuru formu, marka ofisinden temin edilen resmi bir belgedir. Bu belgede markaya ve başvuru sahiplerine ilişkin olarak önemli bilgiler yer almaktadır. Temel olarak marka tescil başvuru formunda yer alması gereken bilgiler aşağıdaki gibidir.

Başvuru Sahibinin Bilgileri

Marka tescili için başvuruda bulunacak olan kişinin adı, soyadı veya ticaret unvanı, adresi, telefon numarası, e-posta adresi gibi başvuru sahibinin iletişim bilgileri yer almalıdır.

Marka Bilgileri

Başvuru formunda mutlaka marka adı, logosu, markanın kullanım alanı yer almalıdır. Tüm bunların eksiksiz ve aynı zamanda hukuki mevzuata uygun olması gerekir.

Başvuru Türü

Marka tescili başvurusunun hangi amaçla yapıldığı da belirtilmelidir. Yeni başvuru mu yoksa devir ya da yenileme mi olduğu açıkça belirtilmelidir.

Markanın Kullanıldığı Ülkeler

Markanın kullanıldığı ya da kullanılması planlanan ülkeler de detaylı bir şekilde forumda yer alması gereken bilgiler arasında bulunur.

Başvurunun Kullanıcı veya Temsilcisi (Opsiyonel)

Başvuruyu yapan kişi veya şirket dışında bir marka temsilcisi veya vekili varsa, bu kişinin bilgileri ve yetkilendirme belgeleri de yer almalıdır.

Nice Sınıfları ve Açıklamaları

Markanın hangi Nice Sınıflarına ait olduğu ve her bir sınıf için açıklamalar da yine başvuru formunda bulunması gereken bilgiler arasındadır.

Ödeme Bilgileri

Marka tescil başvuru ücretinin bilgisi ve ödemenin nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler yer almalıdır.

İmza ve Tarih

Her resmi evrakta olduğu gibi marka tescil başvuru formunda da mutlaka imza ve tarih yer almak durumundadır. Başvuru sahibinin ya da yetkilendirilen kişinin imzası ve başvuru tarihi de eklenir.

7/24 Başvuru için

SIKÇA SOREULAN SORULAR

Merak Edilenler

Marka tescil başvuru sürecinde eksik belgeden kaynaklı red durumunda ne yapılmalıdır?

Böyle bir durum söz konusu olduğunda, marka ofisleri sizleri eksik ya da hatalı belgeler ile ilgili bilgilendirecektir. Onların bilgilendirmesi doğrultusunda eksiklerinizi tamamlayarak tekrar teslim edebilirsiniz.

Marka tescil başvurusunda gerekli olan belgeler nasıl temin edilir?

Marka tescil başvurusu sırasında sizlerden talep edilen belgeleri marka ofislerinden temin edebilirsiniz. Başvuru formu vesaire sizlere verilecektir. Bunun yanında zaten diğer belgeler de tamamen kişisel evraklardır. Marka tescil ve patent danışmanlık ekipleri sizleri bu konuda yönlendirecektir.

Marka tescil gerekli evraklar ülkelere göre değişiklik gösterir mi?

Marka tescil başvurularında talep edilen evraklar ülkelere göre tabi ki değişiklik göstermektedir. Özellikle uluslararası bir marka tescil işlemi yapılacak ise o ülkelerin marka tescil kurallarına göre belgelerin ve evrakların toplanması gerekir.

Ulusal marka tescil başvurusu ile yurt dışı marka tescil başvurusunda talep edilen belgeler aynı mıdır?

Ulusal ve yurt dışı marka tescil işlemlerinde aşağı yukarı talep edilen belgeler aynıdır. Sizlerden ekstra olarak yurt dışı marka tescil işlemlerinde belge talep edilebilir. Bu konuda marka ofisleri ve danışmanlık firmaları sizlere yeterli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Call Now Button