Marka Tescil Devir

Marka Devir (Satış)

Marka tescil devir marka üzerinde hak sahibi olan kişilerin, bu hakları devretme sürecini kapsamaktadır. Marka tescili alınması kadar önemli bir süreçtir. Bu süreçte aynı şekilde profesyonel bir şekilde yönetilmelidir. Ancak o zaman sorunsuz ve etkili bir biçimde marka için gerekli çalışmalar yapılabilecektir. Marka tescil devir işlemi nasıl yapılır ve bu süreçte nelere dikkat edilir sizlere bilgi vermek istiyoruz

Marka tescil devir nedir ?

Marka devri nedir ve nasıl gerçekleşir merak edenler için öncelikle tanımlama yapmak istiyoruz. Marka tescil devir bir marka üzerinde hak sahibi olan kişinin, bu hakkını bir başkasına devretmesidir. Marka devir işlemi aynı zamanda yasal olarak mülkiyet haklarının da devredilmesi anlamına gelir. Yani kısacası marka sahibi resmi olarak marka üzerindeki hakları başka bir kişiye bırakmaktadır.

MARKA TESCİL DEVİR

Donec quam felis, ultricies nec eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim.

Marka Tescil Devir Nasıl Gerçekleşir?

Marka tescil devir işlemi yapılmak istendiğinde, belirli aşamaların tamamlanması gerekir. Markaların devir edilmesi, ciddi ve önemli bir hukuki süreçtir. Bu hukuki sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi için de aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir. Bu adımlar aşağıda belirtilen şekilde sıralanabilir.

Anlaşma Yapma (Mutabakat)

Marka sahibi ile markanın haklarını devralacak olan kişi ve kuruluşlar arasında öncelikle anlaşma sağlanır. Anlaşmada devir süreci ile ilgili tüm detayların yer alması gerekir.

Belgelerin Hazırlanması

Marka tescil devri için sizlerden talep edilen belgeleri hazırlamanız gerekir. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Devir anlaşması
 • Başvuru formu
 • Marka sertifikası
 • Kimlik belgeleri

Marka Ofisine Başvuru Yapma

Gerekli belgeler toplandıktan sonra, marka tescil deviri için, marka ofislerine başvuruda bulunulur. Marka ofisi tarafından belirlenen ücret ise başvuru sırasında ofise ödenir.

Marka Ofisinin İncelemesi

Marka ofisi, başvurunuzu inceler ve yasal olarak uygun olup olmadığının kontrolünü sağlar. Herhangi bir sorun ya da ek belge gereken durumlarda, taraflara geri bildirimde bulunur.

Onay ve Tescil

Marka ofisi tarafından incelenen başvurunuz, eğer yasal olarak uygun ise onaylanır ve tescil işlemi tamamlanır. Onaylama işlemi sonrasında, markanın yeni sahibi tescil belgesini alarak, markanın yeni hukuki haklarına sahip olur.

Marka Tescil Devir Anlaşması ve Şartları

Marka tescil devir şartları vardır ve bu şartların yerine getirilmesi ile birlikte ancak devir işlemi sağlanır. Şartların sağlanması ile birlikte taraflar arasında devir anlaşması yapılır. Genel olarak marka tescil devri için gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Anlaşmada markayı devredecek ve devralacak olan tarafların açıkça belirtilmiş olması gerekir. Bu kişilere ilişkin olarak isim, adres ve iletişim bilgileri yer almalıdır.
 • Marka devir anlaşmasında ayrıca markalaya ilişkin olarak da tüm bilgilerin yer alması gerekir. Markanın tanımı, marka tescil numarası, kapsadığı ürün ya da hizmet ve son olarak sınıfı yer almalıdır.
 • Devir bedelinin ne olduğu ve ödeme şartları da aynı şekilde anlaşma da yer almalıdır.
 • Marka tescil devir belgesi taraflar tarafından imzalandıktan sonra noter onayı alınmalıdır.
 • Tarafların anlaşma için birbirlerine vermiş oldukları garantiler ve taahhütler, anlaşma da açıkça belirtilmelidir.
 • Marka Tescil Deviri İçin Gerekli Belgeler

  Marka tescil deviri için gerekli belgeler marka sahipleri tarafından bilinmeli ve başvuru sırasında bu belgeler eksiksiz olarak marka ofislerine teslim edilmelidir. Genel olarak marka tescil deviri için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Marka tescil devir anlaşması (taraflar arasında yapılan anlaşma)
  • Tescil devir için başvuru formu
  • Markanın tescil edildiğine ilişkin marka sertifikası
  • Tarafların kimlik belgeleri
  • Belgelerin noter onaylı tasdiki
  • Markanın devrini yapan ya da alan kişi vekil aracılığıyla bu işlemi yapıyorsa imza yetkisi belgeleri
  • Marka tescil deviri için ödenmesi gereken ücretin ödendiğine dair belgeler

  Talep edilen belgeler, ülkelere ve markanın sınıfına göre değişiklik gösterebilir. Ancak standart olarak yukarıda saydığımız belgeler talep edilmektedir. Bunun yanında ayrıca istenen belgeler konusunda sizlere danışmanlık hizmeti verilecektir.

Marka Tescil Devrinin Hukuki Boyutu

Marka devir işleminin hukuki boyutu 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Madde 16’ya göre düzenlemektedir. Noter huzurunda gerçekleştirilen devir işlemi ile birlikte markanın hakkı da devredilmektedir. Bu işlem tamamen yasaldır ve bu yüzden de herhangi bir sorun yaşamadan markanızı devredebilirsiniz.

.

Marka Tescil Başvurularının Devir İlanı ve İtiraz Süreci

Marka başvuru devri ilanı ve itiraz süreci farklı şekilde ele alınmalıdır. Her iki süreçte son derece önemli ve üzerinde durulması gereken süreçlerdir. Bu süreçlerin genel hatları aşağıdaki gibidir:

Marka Tescil Deviri İlan Süreci

Marka tescil devir ilan sürecinde marka ofisi, markanın devirinin gerçekleşmesi sonrasında resmi olarak gerçekleştirir. İlanda, markanın yeni sahibi ve diğer önemli bilgiler yer alır. İlan ayrıca marka ofisinin resmi yayın organlarında ya da marka ofisi tarafından belirlenen platformlar üzerinde yayınlanmaktadır.

Marka Tescil Devir İtiraz Süreci

Marka tescil devir itiraz işlemi ilandan sonra belirli bir süre için yapılabilir. Bu itirazlar genellikle üçüncü şahıslar tarafından yapılır. Marka devir işlemlerinin yasal olarak uygun olmadığını ve iptal edilmesini talep etmek üzere itiraz edilebilir.

Marka ofisi itiraz durumunda gerekli incelemeyi yapar ve sizlere geri dönüş sağlar. İtirazın geçerliliğinin olması halinde devir işlemi iptal edilirken, itirazın geçerliliği yok ise de buna yönelik olarak karar verilir.

Marka Tescil Devrinin Önemi

Marka tescil devri markalar için pek çok açıdan önemlidir. Bu sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması hem markanın eski sahibine hem de yeni sahibine avantajlar sağlar. Marka tescilinin önemi ile ilgili aşağıdakiler söylenebilir:

 • Marka devir işlemi ile birlikte markanın mülkiyet hakları devrolur. Bu da bir tarafa yeni haklar kazandırırken bir tarafında üzerindeki sorumlulukları alan bir işlemdir.
 • Marka tescil devri ile birlikte, işletmeler stratejik hamle yapma imkanı elde edebilir.
 • İyi bir markanın devralınması ile birlikte işletmenin marka değeri artırılır.
 • Marka için yeni bir hukuki koruma süreci başlar. Yeni hak sahipleri için aynı şekilde hukuki koruma elde edilir.
 • Marka tescil devir işlemleri ile birlikte, markanın yeni pazarlara girmesi ve rekabet avantajı elde edilmesi sağlanır.

DEVİR HUKUKU

MARKA DEVİR DANIŞANLIĞI

Marka Tescil Devir Danışmanlık

Marka tescil devir danışmanlığı karmaşık ve hukuki açıdan dikkat gerektiren bu sürecin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Marka tescil ve devir işlemleri için danışmanlık desteği alabilirsiniz. Alacağınız destekle birlikte, her şeyden önce bu süreçte neler yapmanız gerektiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Genel olarak alınan profesyonel destekle birlikte aynı zamanda işlemlerin bazılarının da sizin adınıza yapılmasını sağlarsınız. Sonuç olarak marka devir işlemleri için, alanında uzman kişilerden danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Marka Tescil Devir Ücretleri

Marka tescil devir ücretleri belirlenirken, pek çok etken dikkate alınır. Markanın değeri, hangi ülkede işlem yapılacağı gibi etmenlere bağlı olarak ücret değişmektedir. Bu süreçte ek olarak danışmanlık desteği almanız halinde onlara da ücret ödemeniz gerekir. Sizin için devir sürecini kolaylaştırdıkları için, ödeyeceğiniz ücret sizlere avantaj olarak geri dönecektir.

Marka Devir İşleminiz Doğru Yerdesiniz

7/24 saat arayıp bilgi alabilirisniz

SIKÇA SORULAN SORULAR

Merak Edilenler

Marka devri işlemi ne kadar sürer?

Marka devir işlem süresi, ülkelerin prosedürlerine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bu sürenin birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişiklik gösterdiğini ifade edebiliriz.

Marka tescil devir sonrasında marka sahibinin hakları ne olur?

Marka devir işlemi sonrasında, marka sahiplerinin marka üzerindeki hakları, yeni marka sahibine geçmektedir. Bu devir işlemi bir tür satış işlemi gibi düşünülebilir.

Marka başvuru devir sırasında itiraz edilebilir mi?

Marka tescil işlem süreçleri devam eden ve aynı zamanda devir  gerçekleştirilen işlemler için yayın sırasında ilgili taraflar itiraz hakkını kullanabilir. Çeşitli nedenlerle olabilecek bu itirazlar ile birlikte devir işleminin iptali mümkün olabilir.

Marka devri işlemi ücretli midir?

Marka devir işlemi sırasında tarafların ücret ödemesi gerekir. Marka ofisine yapılan ödemelerin dışında, danışmanlık hizmetleri alınması halinde de kişiler ücret ödeyebilecektir.

Marka devri sonrasında marka güncellenir mi?

Marka tescil devir işlemi sonrasında, marka sahip kayıtları güncellenmektedir. Kayıtlarda markanın yeni sahibinin bilgileri yer alır.

Call Now Button